Cikk
Mesterséges intelligencia
olvasás: 7 perc
- Vágólapra másolva
A Stratis közel 25 éve segíti stratégiai tanácsadóként és integrátorként Magyarország meghatározó nagyvállalatait digitális transzformációs projektjeik megvalósításában. Elsősorban bank, ipar, telekommunikáció és energetika területén nyújtunk szolgáltatásokat. Tevékenységünk 4 nagy csoportra osztható: vezetői tanácsadással, információ- és adatmenedzsmenttel, IT menedzsmenttel és komplex, üzletileg kritikus projektek szakmai menedzsmentjével segítjük ügyfeleinket. Erősségünk abban rejlik, hogy az adat és tanácsadás kompetenciákat egy kézből nyújtjuk. A felsővezetők céljait nemcsak megértjük, de „le is tudjuk hozni a földre” és meg is tudjuk valósítani azokat. Az alábbiakban erről mesélünk egy kicsit.
Hogyan indul egy digitális transzformációs projekt és milyen lépései vannak? Mit jelent pontosan, hogy a Stratis „lehozza a földre” az ügyfelek céljait?
Egy stratégia vagy egy magas szintű rendszerterv készítésekor mi már eleve azzal a fejjel gondolkozunk, hogy az hogyan fog majd működni a gyakorlatban a valós üzleti folyamatokban és rendszerekben.Minden munkánk alapos előkészítéssel indul. Fontos, hogy egyértelműen meghatározzuk a célokat és mindenki számára nyilvánvaló legyen, honnan hová szeretnénk eljutni. Tanácsadóink első lépésként megpróbálják megérteni az ügyfelek problémáit, hogy azok alapján stratégiát, célokat és jól megfogható KPI-okat fogalmazzanak meg. Második lépésként pedig megvalósítjuk ezeket az elképzeléseket és egy informatikai rendszer formájában lehozzuk a földre. A folyamat részeként pedig mérési pontokat határozunk meg.
Röviden összefoglalva megértjük a problémát, jól megfogható célokat tűzünk ki, majd megtervezzük, legyártjuk, leteszteljük, végül élesben bevezetjük a célok eléréséhez szükséges informatikai rendszert.
Melyek azok a legnagyobb hibák, amelyeket elkövethetünk a fejlesztések során?
Sok cég már eleve azon bukik el, hogy homályos célokat tűz ki maga elé és nem készíti elő kellő alaposággal a projektjeit. Ez többnyire akkor fordul elő, ha egy vállalat szinte egyik pillanatról a másikra szeretne bevezetni egy új rendszert és ehhez kapcsolódó új üzleti folyamatokat. Másik alapvető hiba, ha az embereket nem készítik fel a változásra, vagy ha egy cég túl nagyot akar ugrani és nem figyel a mértékletességre.A digitális transzformációt sokszor tévesen célként határozzák meg. De mit is jelent ez a fogalom pontosan?
A digitális transzformáció soha nem egy cél, sokkal inkább egy eszköz vagy út az üzleti célok megvalósításához. Lényege, hogy az adott vállalat versenyelőnyre tegyen szert: új termékeket, szolgáltatásokat tudjon bevezetni, hatékonyságot tudjon növelni akár a termelésben vagy back-office folyamatokban.Fontos hangsúlyozni, hogy a digitális transzformáció csak részben szól az új technológia alkalmazásáról.A folyamat 3 pillér köré épül:
- Technológia
- Üzleti folyamatok
- Emberek
Miért van az adatnak kulcsfontosságú szerepe a digitális transzformációs projektek során? Miért fontos az adattisztaság?
A válasz egyszerű: megbízható riportokat csak jó folyamatokkal és tiszta adatokkal tudunk szállítani az ügyfeleinknek. Rengeteg mennyiségű adat áll rendelkezésre minden vállalaton belül, de ezek többnyire “szemetesek”. Ha ezekre építkeznénk, bizonytalan és megbízhatatlan riportok születnének. A tisztítást abban a forrásrendszerben célszerű elvégezni, ahol az adatok keletkeznek. A kész adatokat ezután jellemzően egy adattóba vagy tárházba szoktuk áttölteni. Előfordulnak viszont olyan esetek is, amikor az adatokat csak a transzformáció során tudjuk megtisztítani. Ilyenkor megnövekedhet a költség és a hibázás lehetősége is. Fontos megemlíteni, hogy az adat és az információ között is óriási különbség van. Az adat önmagában még nem elég, hiszen az csupán nyersanyag. Információt kell belőle kinyernünk. Ha az adat az új olaj, akkor mi azt szoktuk mondani, hogy mi finomítjuk és így lesz belőle felhasználható üzemanyag egy vállalat számára.
Hol tartanak most digitális érettségben a közép-kelet-európai vállalatok?
Ma a piacon nagyon sokféle szinten állnak a vállalatok. Például van olyan ipari cég, ahol már eleve adatvezérelt gondolkodás mentén és digitalizált vállalati jövőképpel épült a gyár.Ahhoz, hogy egy vállalat valóban adatvezérelten tudjon működni, két területen kell erősnek lennie. A kimagasló elemzési képességen túl meg kell lennie annak a technológiai tudásnak is, amivel biztosítani tudja az analízisek hátterét.
Forrester a tavalyi éves kimutatásában a fenti két szempontot figyelembe véve 4 kategóriába osztotta fel a közép-kelet-európai cégeket:
- 52% adatújoncok, akiknek se technológiájuk, se elemzési képességük nincs
- 20% tech centrikusok, ahol erős IT van
- 13% adatrajongók, akik szeretik az elemzéseket, de nincs megfelelő adatuk
- 15% adatbajnokok, akik fejlett adatelemzéssel és az ehhez szükséges technológiával rendelkeznek
Föld vagy a felhő?
A bizalom a felhő felé egyre inkább erősödik. Aki ma új megoldásról gondolkodik, annak mindenféleképpen érdemes azon elgondolkoznia, hogy felhőben érdemes-e azt megvalósítania. Ma már a legtöbb vállalat kisebb-nagyobb mértékben, de alkalmazza a felhőalapú szolgáltatásokat. A szolgáltatás előnye többek között a költséghatékonyság, a gyorsaság, a rugalmas hozzáférhetőség és a skálázhatóság.Összefoglalva elmondhatjuk, hogy egy digitális transzformációs projekt kivitelezése nem egyszerű feladat, de világosan megfogalmazott célok és a fokozatosság elve, valamint agilis módszertanok mentén lehet sikeres projekteket csinálni. Mindig tudnunk kell, hogy milyen ütemterv szerint, hogyan és milyen visszamérésekkel akarjuk a céljainkat megvalósítani.
A Stratis szakemberei ebben nyújtanak biztos segítséget és partnerséget. Keress minket bizalommal és vágjunk bele együtt vállalatod új digitális jövőképének megvalósításába!
A szerzőről
Gáspár Sándor a Stratis mesterséges intelligenciával foglalkozó területét vezeti 2020 óta és több, mint 20 éve foglalkozik data science-szel. Csapatával nagyvállalatok számára fejleszt gépi tanulásra, prediktív analitikára épülő döntéstámogató megoldásokat ügyfeleink meglévő adatvagyonának kiaknázásával. Ezen kívül mély neurális hálókra épülő NLP és machine vision megoldásokkal segíti ügyfeleink meglévő folyamatainak automatizálását.
Milyen üzleti probléma
megoldásában segíthetünk?
Írj nekünk!
Ezek is érdekelhetnek
Mutasd mindet
Cikk
Mesterséges intelligencia
Az MI koalíció tagjai lettünk
Júniusban a Magyarországi Mesterséges Intelligencia Koalíció tagjai lettünk. A MI Koalíció célja, hogy Magyarország a mesterséges intelligencia fejlesztések és alkalmazások terén az európai élvonalba kerüljön, és a nemzetközi MI közösség fontos tagjává váljon.
olvasás: 1 perc
Cikk
Mesterséges intelligencia
Mi is teszünk a koronavírus megfékezéséért!
Teljes gőzzel dolgozunk – home office-ból!
olvasás: 3 perc
Cikk
Mesterséges intelligencia
Mit kell tudni a gépi látásról? Interjú Gáspár Sándorral
Hihetetlenül hangzik, de a gépek is látnak, noha nem úgy, mint mi: a mesterséges intelligencia egyik legdinamikusabban fejlődő területe, a gépi látás (vagy computer vision) lényege az, hogy a számítógépek képesek legyenek bizonyos képi információk értelmezésére és ez alapján döntések meghozatalára.
olvasás: 2 perc
Cikk
Mesterséges intelligencia
Gépi látás az Ipar 4.0 szolgálatában: Mi is az a computer vision? – 1. rész
A gépi látás a mesterséges intelligencia egyik legizgalmasabb és egyben legdinamikusabban fejlődő területe, ezért fontos szerep hárul rá az Ipar 4.0 víziójának megvalósításában, melynek alapját az emberek és a gépek közötti folyamatos kommunikáció és együttműködés képezi. Az alábbi cikkünkben most részletesen ismertetjük a gépi látás fogalmát és elmondjuk, hogy miben is rejlik az egyre népszerűbb technológia jelentősége.
olvasás: 3 perc
Cikk
Mesterséges intelligencia
Gépi látás az Ipar 4.0 szolgálatában: Mi is az a computer vision? – 2. rész
Cikkünk előző részében részletesen ismertettük a mesterséges intelligencia egyik legizgalmasabb és egyben legdinamikusabban fejlődő területének, a gépi látásnak a fogalmát. Most pedig itt az ideje, hogy rátérjünk a lényegre és bemutassuk, hogy milyen alkalmazási területei és üzleti haszna van ennek a népszerű technológiának a különböző iparágakban.
olvasás: 6 perc
Cikk
Mesterséges intelligencia
Mesterséges intelligenciával hatékonyabbá tehető a minőség-ellenőrzés
A mesterséges intelligencia egyik legnagyobb potenciállal rendelkező alkalmazási területe a minőség-ellenőrzés. Az intelligens kamerák, és a mesterséges intelligencia-alapú szoftverek alkalmazásával munkaerő bővítése nélkül, az emberi képességeket meghaladó sebességgel javítható a minőség-ellenőrzés.
olvasás: 4 perc
Cikk
Mesterséges intelligencia
Esettanulmány: gépi látás, hibakeresés
A gépi látás a minőségbiztosításban ma már elfogadott és széles körben alkalmazott technológia. A „hagyományos” megközelítés az, hogy az eltéréseket előre leprogramozott szabályok alapján ismeri fel a technológia. A mesterséges intelligencia (továbbiakban: AI) egy sokkal szélesebb körben és rugalmasabban alkalmazható megközelítést tesz lehetővé, amit röviden ebben a tanulmányban egy gyakorlati példán keresztül szeretnénk bemutatni:
olvasás: 3 perc
Cikk
Mesterséges intelligencia
Amikor a mesterséges intelligencia írja a népdalokat
Az MI-t az ipar 4.0 fontos eszközeként tartjuk számon, hiszen egyre fontosabb szerepet játszik többek között a prediktív karbantartásban és a minőség-ellenőrzés automatizálásában is. A technológia számos felhasználási területe között azonban akadnak igazán szórakoztató fejlesztések is. Nemrég mi is részt vehettünk egy izgalmas projektben, melynek eredményeként megszületett a KukoricAIános nevet viselő mesterséges intelligencia alapú népdalíró chatbot. De hogyan vágtunk bele a feladatba és milyen kihívásokkal kellett szembenéznünk a munka során? Az alábbi cikkünkből minden kiderül!
olvasás: 5 perc
Cikk
Mesterséges intelligencia
A mesterséges intelligencia hasznai: kereslet-előrejelzés a kiskereskedelemben
Manapság a kereslet pontos és gyors előrejelzése lényeges feladat a kereskedelmi vállalatok optimális működéséhez, hiszen csak így képesek felvenni a versenyt a többi iparági szereplővel. A kiskereskedelemben azért is helyeződik egyre nagyobb hangsúly az előrejelzésekre, mert bármilyen, a megszokottól eltérő esemény, mint például az időjárás szeszélyessége merőben fel tudja borítani az ellátási lánc folyamatait. Ezért a digitalizációban élen járó vállalatok lassan, de biztosan elkezdtek teret adni az olyan újgenerációs technológiai megoldásoknak, mint a mesterséges intelligencia, és versenyelőnyre tettek szert az ellátási lánc tervezésben. De pontosan milyen nehézségek hidalhatók át az MI alkalmazásával? Cikkünkben összefoglaltuk a legfőbb tudnivalókat!
olvasás: 5 perc
Cikk
Mesterséges intelligencia
Esettanulmány: vállalati intelligens keresőmotor
A gépi tanulás alapú modern szövegfeldolgozó modellek 2019 óta egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, mivel ezek a megoldások szemantikailag tudják értelmezni az ömlesztett szöveget, és abban összefüggéseket megtalálni. Ezen modellek segítségével megvalósítható az automatikus kulcsszó kinyerés, szövegek kategorizálása, szöveggenerálás, vagy akár fordítás is. A felsorolt alkalmazási területeket egy komplex folyamatban összeépítve olyan szoftver alkotható, mely egy teljes feldolgozási és ügyintézési feladatot tud teljesen automatikusan végrehajtani, emberi beavatkozás nélkül. Ezen felül egy ilyen szoftver további segítséget nyújthat a manuális ügyintézési folyamatokban is, azzal, hogy az internetről, vagy belső rendszerekből további információkat gyűjt össze a felhasználó számára, ezzel időt és energiát spórolva.
olvasás: 5 perc
Cikk
Mesterséges intelligencia
Természetes nyelv feldolgozás (Natural Language Processing, NLP) és erre épülő tudásmenedzsment
A mesterséges intelligencia alkalmazások piacának jelentős szeletét hasítja ki napjainkban az NLP. Gondoljunk csak a helyesírás ellenőrzőkre, az automatikus válasz generáló segédeszközökre, vagy akár a fordítóprogramokra. Ezek azok a felhasználási területek, amikkel mindenki találkozik nap, mint nap.
olvasás: 4 perc
Audió/videó
Mesterséges intelligencia
A mesterséges intelligencia szerepe a digitális transzformációban – interjú Gáspár Sándorral
Rugalmasabban, hatékonyabban, hosszú távon gazdaságosabban. Ezek a kulcsszavak határozták meg leginkább a vállalatok működési stratégiáját az elmúlt években. Az utóbbi hónapok történései miatt pedig még inkább a költségcsökkentés és az optimális termelékenység fenntartása került előtérbe. De nem csak a növekvő energiaárak motiválják a nagyvállalatokat arra, hogy a digitális transzformáció útjára lépjenek, hanem a folyamatosan változó ügyféligények, piaci környezet és egyre több új technológia megjelenése is. Ahhoz pedig, hogy a nagyvállalatok versenyképesek tudjanak maradni, rugalmasan alkalmazkodniuk kell ezekhez a változó igényekhez. Újra kell gondolniuk üzleti modelljeiket, szolgáltatásaikat, termékeiket és a mögöttük álló technológiát is. A digitális transzformáció számukra tehát megkerülhetetlenné válik.
olvasás: 2 perc
Cikk
Mesterséges intelligencia
A mesterséges intelligencia a digitális transzformáció motorja?
Bár elsőre viccesen hangozhat, de a mesterséges intelligencia tulajdonképpen a digitális transzformáció szolgálóleánya. A hasonlat azért is igazán találó, mert a mesterséges intelligencia megoldásokat nagyon sokszor illetjük női nevekkel. Például, a Stratisnak is van egy saját fejlesztésű mesterséges intelligencia megoldása, az A.N.I.T.A., ami különböző szöveges dokumentumok feldolgozására képes az emberi képességeknél sokkal gyorsabban. De vajon milyen szerepe lehet A.N.I.T.A.-nak és a hozzá hasonló mesterséges intelligenciáknak a digitális transzformációban és miért elkerülhetetlen alkalmazásuk a vállalatok számára? Cikkünkben részletesen körbejárjuk a témát.
olvasás: 7 perc
Cikk
Mesterséges intelligencia
Top 5 mesterséges intelligencia trend 2023-ban
Az elmúlt években jelentős előrelépések születtek a mesterséges intelligencia különböző területein, például a természetes nyelvfeldolgozás, a gépi látás, a robotika és a gépi tanulás területén. Nézzük, melyek lesznek 2023-ban a mesterséges intelligencia fő trendjei.
olvasás: 3 perc
Audió/videó
Mesterséges intelligencia
Rábízhatjuk egy vállalat döntéseit a mesterséges intelligenciára? - Interjú Havasi Andorral és Gáspár Sándorral
A mesterséges intelligencia (artificial intelligence, AI) térhódítását mindenki tapasztalja, a kreatív szakemberektől kezdve, a logisztikai és gyártó cégeken keresztül, egészen a nagyvállalatokig és kiskereskedelmi hálózattal rendelkező cégekig.
olvasás: 4 perc
Cikk
Mesterséges intelligencia
AI-asszisztens – az ügyfélszolgálati folyamatok Jeanne d’Arc-ja
Az ügyfélszolgálati fejlesztések egyik leggyorsabban növekvő fókuszterülete az AI. A Gartner szerint 2027-re hétből egy ügyfélszolgálati interakció automatizálva lesz. 14%-os javulás mutatható ki a megoldott ügyek számában a generatív AI bevezetését követően, 35% az alacsony képzettségű agent-ek körében. Látszik tehát, hogy az AI nem elkerülhető, amikor az ügyfélszolgálatok jövőjéről beszélünk. De vajon miben rejlik az AI ereje és mi kell hozzá, hogy hasznos munkatársunkká váljon?
olvasás: 4 perc
Mutasd mindet